Rozwój technologii informatycznych w tym możliwości, jakie daje przetwarzanie w chmurze obliczeniowej, otwiera przed przedsiębiorstwami olbrzymie możliwości. Zmiany zachodzące w tym zakresie i umiejętne ich wykorzystanie rodzą z jednej strony szanse na uzyskanie przewagi konkurencyjnej, z drugiej strony niosą za sobą pewne ryzyka, które w dotychczasowym modelu funkcjonowania firmy nie występowały.
Cloud Computing jest jedną z technologii, która może całkowicie zmienić model korzystania z systemów informatycznych. Cloud daje przedsiębiorstwom dostęp do rozwiązań niezwykle elastycznych pod względem mocy, jaką oferują, ale co równie istotne pod względem kosztów, jakie firma ponosi za korzystanie z systemów.
Obejrzyj fragment webinarium:
Podczas webinarium odpowiadamy na najbardziej palące pytania dotyczące chmury, które często zadają osoby odpowiedzialne za finanse w firmach.
– Czym z perspektywy biznesowej jest Cloud Computing?
– Na jakie korzyści finansowe mogą liczyć firmy w porównaniu do modelu tradycyjnego?
– Jakie korzyści biznesowe i jakie zagrożenia niesie ze sobą chmura?
– Czy dane przedsiębiorstwa na pewno będą bezpieczne?
– Jak bardzo jest opłacalny model korzystania z systemów IT oparty o Cloud?
Informatyka zmienia swoje oblicze pod wpływem chmury. Ale chmura jest nie tylko koncepcją technologiczną – to przede wszystkim koncept biznesowy. Należy pamiętać o tym, że w chmurze usługi dostępne są “na żądanie”, a odbiorca biznesowy ma możliwość samodzielnej aktywacji i rozszerzania lub zmniejszania zakresu ich wykorzystania. Zasoby te dostępne są przez internet, nie są one przechowywane na komputerach należących do firmy, ale dostajemy je poprzez sieć. Ważną cechą zasobów dostępnych w chmurze jest to, że są one dzielone. Operator – właściciel zasobów dzieli je między klientów w sposób dynamiczny po to, by wykorzystywać je efektywnie.
Zasoby w chmurze są także skalowalne, co oznacza, że odbiorca nie musi zamawiać ich “na wyrost”, ale może dynamicznie podnosić lub obniżać zapotrzebowanie kierując się swoimi potrzebami. Poziom wykorzystania usług jest non stop monitorowany przez Klienta, dzięki czemu jest on informowany na bieżąco, czy faktycznie poziom ten odpowiada jego potrzebom i czy nie zamawia ich “za dużo”.
De facto w przypadku chmury mamy do czynienia z technologicznie równoważnymi usługami w porównaniu do tradycyjnego IT. Inny jest natomiast model ich dostarczania. Jako firma nabywamy je i mamy do nich dostęp w zupełnie inny sposób niż tradycyjnie, ale są to usługi w większości przypadków równoważne.